healthyish cafe içi

Healthyish Cafe Mekan Değerlendirmesi

Ne zamandır mekan değerlendirmesi yapmamışım. Hep aynı yerlere gitmekten ya da evde yemek yapmaktan fazla boşlanmış bu bölüm, o yüzden geçen haftasonu bir değişiklik yapalım dedik ve Healthyish Cafe’ye gittik. Burada hakkında yazacağım mekanların ya tamamen vegan mutfaklarının olmasını ya da salata/makarna dışında da ciddi vegan seçeneklerinin olmasını tercih ediyorum. Tabii bu kriterlere uyan çok mekan yok ama sevindirici haber, vegan cafe ve restoranlar gittikçe çoğalıyorlar! Bu mekanlardan bir tanesi de “Sadece Şeyma” kitabı ile son günlerde adından çokça bahsettirmiş Şeyma Subaşı’nın cafesi, Healthyish. Biz de gittik, gördük, yedik. Mekandan ne kadar memnun(!) ayrıldık instagram hesabımı takip edenler gördüler 🙂 Ayrıntıları merak ediyorsunuz biliyorum, o yüzden buyurun aşağıya 🙂

Healthyish Konum

Healthiysh Cafe Bebek’te, meşhur deniz manzaralı Starbucks’ın sırasında konumlanmış. Ama deniz manzarasından faydalanan bölüm 4 kişilikti, o yüzden orada yer bulmayı düşünmeyin hiç en iyisi 🙂 Konum olarak gerçekten çok güzel bir yerde ve buna rağmen bir cumartesi günü yer bulmak düşündüğüm gibi zor olmadı, bunu bir artı olarak alabiliriz 🙂 Kitaptı, boşanmaydı, oydu, buydu derken hakkında o kadar çok konuşuldu ki son zamanlarda, sağlıklı yiyecekler ve vegan alternatifler arayanlardan çok merak edip gidenler doldurur mekanı herhalde diye düşünmüştüm. Neyse ki öyle değildi ama hızlı bir devir daim vardı içeride. Biz yemeklerimizi yeyip kalkana kadar yan masalar 3 kere dolup boşalmıştır belki 🙂 Genelde bir içecek, kahve içip çıkıyor çoğu gelen.

healthyish cafe içi

Biz taa Beylikdüzü’nden geldiğimiz için arabayla ulaşım sağladık, ara sokaklardan birinde bulduğumuz bir otoparka bıraktık arabayı. Yemeğimizi yedikten sonra biraz da sahilde yürüyüş yaparız dedik hem. İyi ki de demişiz, healthyish deneyimimizin üstüne temiz hava almak iyi geldi 🙂

Mekan Nasıldı?

Ben açıkçası iç dizaynı çok beğendim. Tabii bunda pembe ve tonlarına olan ilgimin payı büyük olabilir, bir de küçükken çok istediğim ama bir türlü sahip olamadığım Barbie evine olan özlemimin 😀 .

Cafenin toplamda 3 farklı bölümü var diyebiliriz: Kaldırım üstündeki dış bölüm, ki burası bayağı doluydu; iç bölüm, oldukça dar ve biraz da havasızdı; manzaralı dış bölüm, 4 kişilik kapasitesiyle burada yer bulmak zaten mümkün değil. Biz cafenin arka taraflarına denk gelen iç bölümde oturduk.

şeyma subaşı'nın cafesi healthyish
Garson herkesi mutlu edemedi çünkü o pizza değildi…

Mekanın iç kısmı gerçekten küçük. Toplamda sadece bir tuvalet var ve koridor kısmında iki kişi yan yana geçemiyorsunuz. Bir de nedense havalandırmayı çalıştırmayı reddettikleri için yaz günlerinde gitmek için pek ideal bir mekan değil. Acaba insanlar bu yüzden mi sadece soğuk bir şeyler içip çıkıyorlar? Sanırım çözdüm durumu şu anda 😀 Neyse konuyu dağıtmadan devam edeyim, 4 kişi masamıza oturduk ve çok da beklemeden menü kartları geldi.

Healthyish Menü

Menüyü genel olarak beğendim çünkü bazı restoranlarda menüdeki vejetaryen seçeneklerin yanına “V” işaretini koyduklarında fark yarattıklarını zannediyorlar ama zaten İstanbul’da vejeteryan restoran arayan yok. Marketlerden bile peynirli sandviç bulabilirsiniz. Alın size vejetaryen seçenek 🙂

Buranın menüsündeyse oldukça fazla vegan yiyecek vardı, hatta tatlıların neredeyse tümü vegandı. Ayrıca glutensiz beslenenler için de seçenek çoktu.

Menüden hepimiz bir şeyler seçtik. Bir arkadaşım bubble tea sipariş etti, diğeri acai bowl, ben vegan burger ve eşim de zoodle yani kabak makarna.

healthyish menü kahvaltı ve bowl
healthyish menü tostlar ve bagel
healthyish menü ana yemekler
healthyish menü tatlılar

Servis

Bu arada sıcaktan ve havasızlıktan bahsetmiş miydim? Evet, işte o havasızlıkta biraz olsun nefes alma amaçlı içecek kartını yelpaze olarak kullanmaya başlamışım. Garsonumuz da kartları toplamak isterken “bu kalabilir mi” dedim. Herhalde o sırada karşısında bir müşteri değil de 5 yaşındaki yeğeni var zanneden garson “Yalnız kartları o şekilde kullanmıyoruz” diye cevap verdi ve elimdeki de dahil bütün kartları toplayarak gitti. Arkasından sadece “O zaman havalandırmayı açın biraz” diyebildim ve ona da yamuk bir gülümsemeyle karşılık aldım. Bu olay üzerine masamızda esen soğuk rüzgar biraz iyi geldi, ne diyeyim 🙂 Kalksak mı kalsak mı diye düşündük biraz ama o kadar yol gelmişiz, bir şans verelim mekana dedik.

Hızlı bir şekilde servislerimiz geldi. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bıçağımın üstünde yemek artıkları vardı ve değiştirilmesini istedim. Tabii sebebini soran ya da özür dileyen olmadı tahmin ettiğiniz gibi 🙂 Ben de artık çok çıkıntılık yapmak istemedim, zira yemek yediğim yerde eleştirilerimi kesinlikle yemek öncesi yapmam. Midenizin kaldırmayacağı, bir dünya gıcık müşteri – sinirlenen garson – arkada özenle (!) hazırlanmış yemek videosu izledim. Benden tavsiye, size yemek hazırlayan veya yemeğinizi getirecek kişileri sinirlendirmeyin, o kadar 🙂

kirli bıçak
Esnaf lokantasında sorun yapmayabilirim ama bir tabak yemeğe 44 TL veriyorsam o bıçak temiz olacak 🙂

Bir yandan da tabii etrafımızda masalar doluyor ve boşalıyor. Bir ara yanımızda pencere dibindeki, geniş koltuklu masaya iki bayan geçmek istedi. Başka bir garsona “biz buraya geçiyoruz” dediler. Garson aynen şöyle dedi: “yalnız o masa paylaşımlı”. Bir süre onlar da biz de anlayamadık ne demek istediğini. Beklemediği tepkiler alınca insan bir şaşırıyor, ne oldu şimdi diyorsun kendi kendine, anlayacağın varsa da anlamıyorsun deneni. Tabii bizde iyice sinirler gerildi ama bir yandan da demek buranın konsepti böyle, sorun bizde değilmiş rahatlığı geldi biraz 🙂 Bu arada yemeklerimiz de geldi masaya.

Healthyish’de Neler yedik?

Eat Your Veggies – Vegan Burger

Tabii ki önce kendi yediğimden başlayacağım 🙂 Bir burger sever olarak hemen menüden bir vegan burger kestirdim gözüme. Adı “eat your veggies”, fiyatı 44 TL. Hem vegan, hem glutensiz bir seçenek. Yanında da soğuk patates salatası vardı. Biraz tuzsuz olması dışında fena değildi. Burgerin kendisi ise gayet iyiydi diyebilirim. Tabii bir Amsterdam’da yediğimiz beyond meat burgeri değildi ama Türkiye şartlarına göre başarılıydı ve oldukça doyurucuydu. İçindeki malzemelerin tazeliği, avokado sosu, burgerin yapısı, her yönüyle beğendim diyebilirim. Ha daha ucuza daha iyi bir vegan burger bulabilir miyiz İstanbul’da, büyük ihtimalle evet. Ama konum Bebek olunca bu fiyatlar da gayet normal diye düşünüyorum.

şeyma subaşı cafe'de vegan burger ve patates salatası

Zoodle – Domates Soslu Kabak Eriştesi

Bilerek masadaki herkes farklı bir şey yedik, sağ olsun eşim de arkadaşlarım da bu konuda çok fedakar 😀 Eşim “Zoodle” yani kabak eriştesi aldı, fiyatı 42 TL idi bunun da. Ev yapımı domates sosu içinde, taze fesleğenli ve çeri domatesliydi. Sosunu gerçekten çok beğendim ki bu sos konusu bir çok restoranda bir problem. Domates sosları ya çok tatsız tuzsuz oluyor ya da yağlı ve ağır oluyor. Buranın sosu tam kıvamındaydı. Kabaklar da hafif dişe geliyordu ama çiğ değildi, tam olması gerektiği gibilerdi.

şeyma subaşı cafe de zoodle

Acai Bowl – Kahvaltı Kasesi

Arkadaşlarımdan bir tanesi de Acai Bowl’dan yana yaptı tercihini. Bu kasenin içinde acai tozu, muz, çilek, yaban mersini ve granola vardı, fiyatı da 46 TL idi. Bu fiyatı acai tozunun çok pahalı olmasına yoruyorum, fakat yine de bir kahvaltı kasesinin ana yemeklerden daha pahalı olması pek aklıma yatmadı. Onun dışında tadı gayet güzeldi, benim evde yaptığım smoothie kaselerine çok benziyordu ki lezzetli ve göze hitap eden kaseler yaparım, mütevaziliğe gerek yok 🙂 Belki biraz da bu yüzden fiyat fazla geldi bana. Ama soğuk olması da iyi geldi sıcakta.

avrupa yakası kahvaltı mekanlarından biri healthyish cafede acai bowl

Healthyish Cafe Genel Değerlendirme

Healthyish cafe‘yi vegan restoran olarak değil de kendisini konumlandırdığı sağlıklı restoranlar kategorisinden değerlendirmek lazım. Çünkü vegan beslenenleri değil, etik sebeplerden bağımsız olarak sağlıklı beslenmek isteyen kişileri hedef almış. İşlenmemiş, az yağlı, vegan yiyecekler aynı zamanda sağlıklı yiyecekler oldukları için bu tarz mekanların menülerinde kendilerine yer bulabiliyor. Ama her zaman derim, bir yiyeceği hem vegan, hem glutensiz, hem şekersiz, hem raw yapmaya çalıştığınızda sonuç çoğu zaman hüsran olur. Bütün bu seçenekleri lezzetli bir şekilde bir araya getirmek sadece bu konularda çok deneyimli kişilerin harcı. Healthyish Cafe’nin mutfağı bu zor görevin altından başarıyla kalkmış. Tamam, yerken lezzet patlaması yaşamıyorsunuz ama bu beklentiyle gitmezseniz ve çok sınırlayıcı bir diyet uyguluyorsanız, gidip deneyebilirsiniz.

Lezzetten çok daha önemli bir konu var ama bence, o da hizmet. Bir işletme orada çuvallarsa yemeği dünyanın en muhteşem yemeği olsun, bir tat alamazsınız. Sonuçta buraya gelen kimse önüne kırmızı halı serilmesini beklemiyordur herhalde ama para ödeyeceğiniz bir yerde azarlanmak da kabul edilebilir bir durum değil. Bu sebeple 10 üzerinden 6 veriyorum mekana, o da geniş vegan seçeneklerinin hatrına. Ve yine bu sebepten dolayı bir daha gitmeyi de düşünmüyorum. Tamamen vegan mutfaklı veya vegan yemekler sunan, İstanbul’da konumlanmış restoran, cafe önerileriniz varsa yorumlara yazarsanız çok sevinirim. Burada hangi mekanları değerlendirmemi istersiniz, önerilerinizi bekliyorum 🙂 .

Bu yazıyı paylaşmak için:

Buna benzer yazılardan ilk siz haberdar olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir