vegan fast food burger

Vegan Junk Food Bar Mekan Değerlendirmesi

Vegan beslenmeye geçmemek için artık hiç bir sebep kalmadı dedirten bir restorandan bahsedeceğim size: Vegan Junk Food Bar. Bu vegan fast food restoranının tek kötü yanı Amsterdam’da olması 🙂 Ama merak etmeyin yazının sonunda gidip yemiş kadar olacaksınız 🙂 Ya da bir sonraki tatilinizi yurtdışında geçirmek istiyorsanız Amsterdam’ı ciddi şekilde düşünmeye başlayacaksınız.

Et yemeyi bırakırken en zorlandığım kısım dışarıda yemek konusu olmuştu. Kabul edelim, yemek hayatımızın çok büyük ve önemli bir parçası. Şu anda hiçbirimiz sadece hayatta kalmak için yemiyoruz. Çoğu zaman sosyalleşmenin de bir parçası oluyor bu yemek işi. Hadi evde yemek yapmayı çözdünüz, marketlerde, pazarlarda sonsuz vegan içerik var ama iş dışarıda yemeye gelince durum aynı değil maalesef. Bazen salata/makarnanın dışına da çıkabilmek istiyor insan. Doğuştan vegan/vejetaryen olanları ayrı tutuyorum tabii, onlar aşmıştır bu işi. Ama biz faniler bazen itiraf etmek istemesek de (özellikle idealist arkadaşların vegan harekete zarar vermemek için bazı kelimelerden kaçınması) zorlanabiliyoruz 🙂 Ete benzeyen bir ürün yemezsem ölürüm değil durum, tamamen alışkanlıklarınızı sürdürebilmek ve aynı zamanda da başka canlara zarar vermemek meselesi. Kim ne derse desin, ben vegan fast food ürünlerin ve et alternatiflerinin sonuna kadar destekçisiyim. Ne kadar ulaşılabilir ve ne kadar alışkanlıklarımıza hitap eden ürün olursa piyasada o kadar çok insanın vegan beslenmeye yöneleceğini düşünüyorum.

Vegan Junk Food Bar (Amsterdam)

Şimdi gelelim mekanımıza. Ben vegan fast food restoranını instagram’da vegan yemek yerleri ararken keşfettim. Zaten gideceğimiz iki ay öncesinden belliydi. O yüzden bir kaç Amsterdam bazlı hesabı takibe almıştım. Resimleri gördükten sonra ilk buraya gitmeye karar verdik 🙂

Menü İstanbul’daki vegan yemek yerlerine göre çok geniş geldi tabii. Gönül isterdi ki bir kaç kez daha gidelim ve menüde ne varsa deneyelim 🙂

vegan junk food bar menü

Başlangıçlar

Önce “deniz ürünlerinden” sashimi, yani çiğ “somon” dilimleri ve kızarmış misket limonlu “karides” aldık. Anlamışsınızdır, tırnak içinde yazdıklarım imite ettikleri hayvancağız 🙂

vegan kızarmış karides

Daha önce hiç karides yememiş birine anlatamam, yemiş biri için şunu diyebilirim, kesinlikle vegan olduğunu anlamazsınız, hatta bunu daha çok beğenirsiniz 🙂 Özellikle yapısını nasıl tutturduklarını hiç bilemiyorum.

vegan somon

Herhalde vegan olsanız da mutlaka bir şekilde görmüşsünüzdür çiğ somon dilimi. O yüzden görünüm olarak inanılmaz benzediği konusunda hemfikirizdir. Tadı konusunda da bana güvenebilirsiniz, üniversite yıllarımda çokça tükettiğim bir şeydi sushi. Bunu hem tat hem koku olarak çok çok çok daha lezzetli buldum. Kendisi tapyoka nişastası ve yosundan yapılıyormuş. Merak ettim, araştırdım. Aklınızda bulunsun, yosun kullanarak yaptığınız her yiyeceğin tadı otomatik olarak balığı andırıyor. Balıktan vazgeçemem diyenlere gelsin bu küçük öneri de…

Ana Yemeklerimiz

vegan hotdog sosis

Karşınızda Doggy Style XL, yani sosislimiz. İtiraf ediyorum bu sosislinin görüntüsünü daha çok beğendim tadından. Evet, Türkiye’de yediğim sosislerden hem tat hem doku olarak çok daha iyiydi ama diğer sipariş ettiklerimizle kıyaslayınca vasat kalıyor. Süslemeye gelince 10 üzerinden 10 🙂 Üzerine yenilebilir çiçek konulmuş her yiyecek ister istemez bir güzelleşiyor zaten.

vegan fast food burger

Bir burger sever olarak mekanın orijinal burgerine bayıldım! İçinde bitkisel köfte, cheddar, salata, domates, soğan, turşu ve mekanın kendi özel sosundan vardı. Burgerin köftesi kesinlikle kuru değildi, kıvamını gerçekten iyi tutturmuşlar. Tam olarak neden yaptıklarını bilmiyorum ama çok başarılı!

Tatlı

vegan kek

Son olarak da kahvemizin yanına paylaşmak üzere bir dilim Double Chocolate Brownie aldık. Doğumgünüm olduğu için çiçekle süslemişler yine ama ben bir mum, happy birthday şarkısı falan beklerdim, olmadı, kırıldım biraz 😛 ama kırgınlığım brownienin tadına bakmamla anında geçti 😀 Nasıl lezzetli anlatamam, böyle tam fudgy dedikleri kıvam, en sevdiğim. Bu arada fudgy kelimesinin Türkçesi olmadığı için hemen internetten araştırdım ve tam olarak şu açıklamayı buldum: yumuşak ama aynı zamanda sakız kıvamında olan. Sanırım Amerika’da olan bir şekerleme türü bu, o yüzden dilimize geçmemiş.

Genel olarak yediğimiz her şeyden fazlasıyla memnun kaldık ve çok değişik bir deneyim oldu bizim için. Toplamda 62 EUR gibi bir hesap ödedik. TL’ye çevirmeyin rica ediyorum, bu haliyle daha güzel 🙂 Amsterdam’a giderseniz de mutlaka uğrayın derim.

Bütün Amsterdam gezimizi anlatan yazım için buraya tıklayabilirsiniz. Çünkü daha neler yedik neler 🙂

Bu yazıyı paylaşmak için:

Buna benzer yazılardan ilk siz haberdar olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir