Bitkisel beslenmeye geçiş yolculuğum

Yanlış hatırlamıyorsam 2013 senesiydi, balık hafızam beni yanıltmıyorsa. Çok yakın bir arkadaşımın tavsiyesiyle Earthlings belgeselini izledim. Ama ne belgesel… Belgesel boyunca salya sümük ağladım, bir de üstüne bitince “n’olur bir meteor falan düşsün dünyaya da şu hayvanlar kurtulsun işkenceden” deyip durdum kendi kendime. Şiddet içeren görüntüler, videolar şahsen paylaşmıyorum hiç bir platformda, fakat et yiyenlere muhakkak bu belgeseli izlemelerini öneriyorum. Neye sebep olduğumuzu bilelim, karar vicdanımıza kalsın. Bana sorarsanız bizim gibi acı çekebilen, merkezi sinir sistemine sahip hiç bir canlıya işkence edilmemeli ve öldürülmemeli ve bu haklar devlet tarafından yasalarla korunmalı. Ama ne yazık ki daha o noktaya gelmedik. Ben de tamamen vegan yaşadığımı söyleyemiyorum, elimden geleni yapıyorum, yapamadığım yerlerde de en azından suçumu biliyorum 🙂 Bu yüzden diğer herkesin de bilgi sahibi olmasını istiyorum. Araştırsınlar, okusunlar, videolar izlesinler. Marketten aldığın et bir canlıya aitti ve senin onu yemen için boğazı kesilerek öldürüldü. Bunu bilsinler ve ona göre yaşasınlar.

kuzu

Vejetaryen nedir? Vegan nedir?

Vejetaryen ürünler et, tavuk, balık gibi hayvanların etini içermeyen ürünlerdir. Vejetaryen insanlar hiçbir hayvanın etini tüketmezler ama yumurta, süt ürünleri ve bal tüketirler.

Bir ürünün vegan olması demek ise bu ürünün yapımında hiçbir hayvansal ürünün kullanılmamış olması demektir. Buna çikolatanın içindeki süt ya da şarap yapımında filtreleme aşamasında kullanılan hayvansal jelatinler de dahildir. Vegan kelimesini 0 hayvan sömürüsü olarak düşünebilirsiniz. Eğer bir ürünü üretirken herhangi bir aşaması hayvan kullanımı içeriyorsa o ürün vegan değildir. Mutlu inekten sağılan sütler, serbest gezen tavuklardan toplanan yumurtalar diye bir şey yoktur. Aslında tek yapmanız gereken kendinizi bu hayvanın yerine koymaktır. Ben bütün hayatımı yeşil çimlerin üstünde esir olarak, zorla hamile bırakılarak, her hamileliğimin sonunda bebeğim elimden alınarak ve sütüm başkalarına verilmek üzere sağılarak geçirmek ister miydim? İstemiyorsam bunu başka canlılara dayatmak ve dayatılmasını paramla desteklemek ne kadar etik?

Bu soruları sora sora geldiğim nokta burası işte 🙂 Bu blogu başlatmamdaki amaç hem kendim hem de bu hayat tarzıyla ilgilenenler için edindiğim bilgileri tek bir sayfada toplamak. Daha sağlıklı ve daha etik beslenmenin yollarını bulmak, bulduğum bilgileri paylaşmak. Daha önce kullandığım bir tarifi telefona mı yazmıştım, resmini mi çekmiştim, instagrama mı kaydetmiştim diye düşünmemek mesela 🙂 Ya da instagramdan sıkça sorulan “istanbul’da vegan yemek olan mekan önerebilir misiniz?” sorusuna bir kerede cevap verebilmek 🙂

blog

Sıkça yaptığım veya çok hoşuma giden tarifleri “Tarifler” altında paylaşacağım. Vegan yiyecek seçenekleri olan mekanlarla ilgili görüşlerimi, “Mekanlar” altında bulacaksınız. “Beslenme” bölümünde ise sağlıklı beslenme konusunda araştırıp edindiğim bilgileri toplayacağım. İlerleyen zamanlarda kategorilerde değişiklik olur mu bilemiyorum. Hep beraber göreceğiz.

Bitkisel beslenme konusunda biraz olsun dikkatinizi çekebildiysem özellikle instagram hesabımda en çok paylaştığım, sabah kahvaltılarımın vazgeçilmezi yulaf lapalarımı nasıl hazırladığıma bakarak siz de yumuşak bir geçiş sağlayabilirisiniz 🙂

Bu yazıyı paylaşmak için:

Buna benzer yazılardan ilk siz haberdar olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir