Yulaf lapalarımı nasıl hazırlıyorum

İlk başlarda çok da ısınamadığım yulaf ezmesiyle imtihanım kısa sürede bir tutkuya dönüştü diyebilirim 🙂 Meğer hazırlamayı bilmek gerekiyormuş, aslında her yemekte olduğu gibi. Mesela yulafın üstüne kaynar su döküp yemeğe kalkarsanız benim gibi çok da içinizi açmayabilir. Ama zaman içinde deneyerek, araştırarak bir kaç tarif buldum. Siz de vaktinize ve malzemelerinize göre aşağıdaki tarifleri deneyebilirsiniz. Farklı yulaf lapası tarifleri kullananlar yorum bırakırlarsa çok sevinirim. Aşağıdaki yöntemlerle vegan kahvaltı hazırlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı 🙂

1.Yulaf Lapası Tarifi

Yaklaşık 40 gr. (yarım kase) yulaf ezmesini 80 ml (yarım su bardağı) bitkisel süt ile karıştırıp ağzı kapalı bir kapta buzdolabına kaldırıyorum. Sabaha yulaflar yumuşamış oluyor. Üstüne muz dilimleyerek ve ceviz, fındık, fıstık ezmesi gibi malzemeler ekleyerek yiyorum. Ayrıca besin değerini arttırmak isterseniz akşamdan içine chia tohumu ve/veya öğütülmüş keten tohumu ekleyebilirsiniz. Keten tohumunun öğütülmüş olmasına dikkat edin. Tohum haliyle sindiremediğimiz için yararlanamadan olduğu gibi çıkıyor yoksa 🙂

Bu yöntemde yulaflar tane tane biraz dişe geliyor ve yulaf tadını net olarak alabiliyorsunuz. Lapadaki gibi homojen bir kıvamı yok. Çiğ beslenme tercihiniz varsa ama ideal çünkü pişirmediğiniz halde akşamdan ıslatılan yulafların sindirilmesi daha kolay oluyor.

meyveli yulaf lapası

2. Yulaf Lapası Tarifi

Yine 1 kişilik yapıyorsanız 40 gr. yulaf ezmesini 100-120 ml (yarım su bardağından biraz fazla) sıvı ile bir tencereye alın. Orta ateşte kaynamaya başlayıncaya kadar karıştırın. İstediğiniz kıvama gelene kadar pişirin. Ben 5-6 dakikayı geçirmiyorum çok sertleşmemesi için. Ayrıca pişirme aşamasında kuru meyve ekleyerek tatlandırma yapabilirsiniz.

Yüksek besin değerli isterseniz sadece bitkisel süt kullanabilirsiniz. Ben hem kalorisini azaltmak hem de ekonomik olması için yarı yarıya su ile karıştırıyorum.

Pişirmeye karar verdiysem genelde 4 kişilik hazırlıyorum. Sonra kavanozlara koyup buzdolabına kaldırıyorum. Bu şekilde iki kişinin iki günlük kahvaltısı hazır olmuş oluyor.

Benim tercihim, tabii vaktim olursa, pişirme yönteminden yana. Çünkü hem daha yumuşak hem de daha tatlı oluyor. O çiğ yulaf tadı gelmiyor, adeta bir muhallebi 🙂 Tabii ki tercih sizin!

yulaf lapası kahvaltı

Notlar:

  • Daha yumuşak kıvamlı lapa yapmak isterseniz sıvı miktarını arttırabilirsiniz.
  • Yulaf ezmesinde ETİ marka kullanıyorum. Bir kaç marka denedim, şimdilik en beğendiğim bu.
  • Bitkisel süt olarak soya sütü kullanıyorum. Çünkü proteini yüksek, karbonhidrat içeriği düşük, diğer bitkisel sütlere göre.
  • İsterseniz bitkisel süt yerine meyve suyu da kullanabilirsiniz. Her meyve suyu vegan olmayabilir dikkatinize! (durultma aşamasında hayvansal jelatin kullanılabiliyor)
  • Soya sütü markasında tercihim Alpro. Keşke ev yapımı olsa ama her zaman vakit, imkan olmuyor maalesef.

Bitkisel beslenmeye geçiş yolculuğum ile ilgili yazım için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak için:

Buna benzer yazılardan ilk siz haberdar olun!

“Yulaf lapalarımı nasıl hazırlıyorum” için 5 yorum

  1. Geri bildirim: Bitkisel beslenmeye geçiş yolculuğum | Bitkisel Besleniyorum

  2. Geri bildirim: 10 Sağlıklı ve Vegan Protein Kaynağı | Bitkisel Besleniyorum

  3. Geri bildirim: 9 Vegan Omega 3 Kaynağı - Omega yağ asitleri | Bitkisel Besleniyorum

  4. Geri bildirim: Nutella Tarifi - Vegan ve Şekersiz | Bitkisel Besleniyorum

  5. Geri bildirim: Vegan Kalsiyum Kaynakları Nelerdir? | Bitkisel Besleniyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir