ekim ayı sebze ve meyvelerinden pırasa ve havuç

Ekim Ayı Sebze ve Meyveleri

Ekim ayına girdik, artık havalar soğumaya başlar derken bugün bir baktım hava 27 derece diyor. Hâlâ yaz meyvelerini görmeye devam ediyorum ama bir yandan mandalinalar da çıktı. Tabii her gördüğümüz meyve sebzeye atlamıyoruz, olabildiği kadar mevsimine göre seçiyoruz. Ekim ayı sebze ve meyveleri listesini de bu amaçla hazırladım.

Bazen İstanbul’da havalar soğusa da bir çok meyve sebze Antalya’dan geldiği için mevsim dışı gibi görünen ürünlere rastlayabiliyoruz. Malum, İstanbul’da hava 20 dereceyken Antalya’da 30 derece olabiliyor 🙂 Bu sebeple bilgi edinmekte fayda var. O zaman ekim ayı sebze ve meyveleri listemize başlayalım hemen.

Ekim Ayı Sebzeleri

Yaz ayları kadar olmasa da market ve pazarlarda taze olarak görebileceğimiz ekim ayı sebzeleri gayet çeşitli. Geçen ayın ortalarında başlayan mantar mevsimi ekimde de devam ediyor, lahana, pırasa ve yer elması gibi çok sevdiğim sebzeler de tezgahlarda yerlerini alıyorlar.

ekim ayı sebzeleri

Mantar

Kültür mantarı zaten sürekli mevcut ama bir de sadece mevsiminde belli aylarda bulabileceğimiz çok lezzetli mantarlar var. Mesela çok sevdiğim sığır dili mantarı. Ben mantarlarımı sakliorman.com’dan alıyorum. Hatta şuradaki linkten hem bu mantarı satın alabilir hem de aynı sayfada pratik bir vegan tantuni tarifine ulaşabilirsiniz.

Mantarın faydaları: Teknik olarak sebze olmayan mantarların vücudumuza bir çok faydası var. Mantarlardaki antioksidanlar kanser oluşumuna sebep olan serbest radikalleri elimine ederler. Ayrıca bir çok sebze ve meyvede bulunmayan selenyum minerali karaciğer fonksiyonlarımız için önemlidir, vücuttaki iltihaplanmayı önler ve tümör gelişimini azalttığına dair çalışmalar mevcuttur. Mantar aynı zamanda iyi bir D vitamini ve folik asit kaynağıdır.

Ispanak

Yemeğini çok sevmemekle beraber smoothielerde ya da yeşil içeceklerde tüketmekte bir sorun görmüyorum 🙂 Hem de pişirilmediği için bütün vitamin ve minerallerini de korumuş oluyor.

omega 3 nasıl alınmalı, mesela ıspanak ile smoothie yaparak

Ispanağın faydaları: %91’i sudan oluşan ıspanak düşük kalorisi ve yüksek miktardaki A, C, K1 vitaminleri, folik asit, demir ve kalsiyum mineralleri ile her fırsatta tüketmemiz gereken sebzelerden.

Havuç

Turuncu, mor, sarı, her rengini gördüğüm havuç gözlere iyi gelir derler. Sanırım içindeki A vitamininden dolayı. Havucu ister vegan burgerinizin arasına çiğ olarak koyun, isterseniz sebzeli noodle tariflerinize ekleyin ama hazır mevsimi de gelmişken bence bol bol tüketin.

Havucun faydaları: Beta karoten (vücutta A vitaminine dönüştürülür), Biotin, bol lif, potasyum ve antioksidanlar içeren bu kök sebzenin düzenli tüketildiğinde kanser riskini azalttığı ve kandaki kolesterolü düşürdüğüne dair çalışmalar var.

ekim ayında tüketmemiz gereken sebzelerden havuç

Yer Elması

Açıkçası hiç kendim pişirmediğim ama bir yerlerde zeytinyağlısına denk gelirsem mutlaka yediğim bir sebze. Bu sebeple şöyle pişirin, böyle yapın diyemeyeceğim. Hatta güzel bir tarifiniz varsa yorumlara beklerim :).

Yer elmasının faydaları: Yer elması özellikle demir, potasyum ve C vitamini açısından zengin. Biliyorsunuz demiri C vitaminiyle tüketmek emilimini kolaylaştırıyor. Bu yüzden özellikle demir eksikliği , kansızlık sorunu olanlara tavsiye ederim.

Lahana

Özellikle sarmasına bayıldığım ama yemeğiyle pek aramın olmadığı lahananın besin değeri gerçekten çok yüksek. Bu yüzden Şubat ayına kadar tüketebileceğiniz bu sebzeden bol bol yararlanın derim.

Lahananın faydaları: Bir kase (89 gram) lahana günlük K vitamini ihtiyacınızın %85’ini , C vitamini ihtiyacınızın %54’ünü , folik asit ihtiyacınızın da %10’unu karşılıyor.

ekim ayı sebzeleri nelerdir: lahana

Pırasa

Viyana’da yaşarken marketten aldığımda Türkiye’den gelmiştir yazısıyla şaşkınlığa uğradığım sebzedir pırasa :). Bildiğimiz soğan gibi bir sebze, yetiştirememişler mi burada diye şaşırmıştım. Sonra da bir güzel zeytinyağlı, az pirinçli, havuç dilimli yemeğini yapmıştım. Anlatırken bile canım çekti şu an, ilk fırsatta alayım en iyisi.

Pırasanın faydaları: Pırasa da havuç gibi A ve K1 vitamininden yana zengin. Ayrıca yine bol miktarda C vitamini ve manganez de içeriyor. Bu arada manganezin âdet öncesi semptomlarını azalttığı ve tiroid sağlığına iyi geldiği düşünülüyor.

Karnabahar

Geldik listenin son sebzesine, eşimin deyimiyle beyaz brokoli 🙂 . Evimizde fritöz ve kızartmalık yağ bulundurmuyoruz, ama olsa ilk yapacağım şey şu karnabaharları çiçeklerine bölüp, bulamaç yapıp, batırıp kızartmak olur herhalde 🙂 En son ne zaman yedim hatırlamıyorum. Artık bizim karnabahar parçaları anca baharatlanıp fırında pişiriliyor. Ama olsun, o şekilde de çok güzel.

sonbaharda yetişen sebzelerden karnabahar

Karnabaharın faydaları: Karnabaharın içindeki antioksidanların kolon, akciğer, göğüs ve prostat kanserine karşı koruduğuna dair çalışmalar var. Bu antioksidan maddelerden bir tanesi de C vitamini. Yani her şekilde kârdasınız.

Ekim Ayı Meyveleri

Ekim ayı meyveleri ne yazık ki yaz ayları gibi çeşitli değil ama mesela mandalinayı da özlemedik mi? O zaman gelsin bol C vitamini içeren meyveler.

ekim ayı meyveleri

Üzüm

Yazdan kalan meyvelerden en sevdiklerimden. Tabii şeker oranı, kalorisi biraz fazla ama dikkatli tüketildiğinde kilo almadan içeriğindeki K ve C vitamininden yararlanabiliriz.

Üzümün faydaları: Bu meyvenin en yararlı kısımları kabuğu ve çekirdekleri. Özellikle kırmızı üzüm antioksidan dolu. Bu antioksidanların vücudumuza en önemli muhtemel faydaları kalp hastalıklarına karşı korumaları, kan şekerini düşürmeleri ve kanser oluşumunu engellemeleri.

Elma

Herkes vişne suyu, portakal suyu falan sever, ben ise elma suyu 🙂 Ama lifinden ayrılmış, şeker deposu meyve sularını tüketmek hiç iyi fikir değil biliyorum, o yüzden içeceksem de suyla karıştırıp içmek gibi bir huyum da var 🙂

Elmanın faydaları: Orta boy bir elma yediğinizde günlük lif ihtiyacınızın %17’sini karşılamış oluyorsunuz. Çok çeşitli vitamin ve mineral içermese de elmalarda iyi oranda C vitamini ve potasyum bulunuyor.

sonbahar meyveleri nelerdir: elma

Armut

Hiç armudun kabuğundaki pıtırcıkları fark ettiniz mi? Sanki içinde kum parçaları varmış gibi. Sonradan öğrendim ki armudun bu kumlu kabuğunun sebebi “taş hücreleri” imiş. Bu yapısı yüzünden armudun kabuğu soyularak yenir sanırdım ama çok yanlışmış meğer. Çünkü armudun en yüksek besin değerine sahip kısmı kabuğun hemen altıymış. Bundan sonra asla soymam armutlarımı 🙂

Armudun faydaları: Armudun kabuğu etli kısmına göre 3-4 kat daha fazla besin içeriyor ve bu fito-besinler, antioksidanları, iltihap giderici flavonoidleri ve kanser önleyici besinleri içeriyor. Ayrıca kabuk kısmı armudun toplam diyet lifinin yaklaşık yarısını oluşturuyor. Orta boy bir armut tükettiğinizde günlük lif ihtiyacınızın %20’sini, C vitamini ihtiyacınızın %10’unu, K vitamini ihtiyacınızın ise %9’unu karşılamış oluyorsunuz.

Mandalina ve Greyfurt

Gelelim sevgili turunçgillere 🙂 Özellikle tatlı ve sulu olduğunda mandalina ve portakala bayılırım. Greyfurtu ise selülite iyi geldiğini duyduğumdan beri sevmeye çalışıyorum, şimdilik başaramadım, o ayrı 🙂 Portakal sezonu daha başlamadı ama yeşil mandalinalar çoktan çıktı bile. Ben yine tatlı meyve seven biri olarak bir kaç hafta daha dayanıp, şu küçük, ince kabuklu ama şeker mandalinaları bekleyeceğim.

Mandalina ve greyfurtun faydaları: Besin değeri olarak birbirine çok benzeyen bu iki meyvede de yüksek miktarda C vitamini var. Hatta 1 adet orta boy greyfurt yediğinizde günlük C vitamini ihtiyacınızı fazlasıyla karşılamış oluyorsunuz. Aynı zamanda ikisinde de yüksek miktarda A vitamini ve küçük miktarlarda da potasyum, folik asit, magnezyum ve B vitamini bulunuyor.

ekim ayı sebze ve meyveleri : mandalina greyfurt ve portakal

Muz

İşte en çok sevdiğim ve en çok tükettiğim meyve! Vegan dondurma tarifimin ve muzlu kek tarifimin baş kahramanı. Yaz boyunca sadece ithalini gördüğümüz muzların yerlileri de bu ay tezgahlarda yerini alıyor.

Muzun faydaları: Muzdaki en önemli vitamin ve mineraller potasyum, B6 ve C vitamini. C vitaminini anlatmaya gerek yok zaten, potasyumdan zengin yiyecekler tüketmek de yüksek kan basıncına sahip kişilerin kan basınçlarını düşürmeye ve kalp sağlığını korumaya yardımcı oluyor. B6 vitamini ise protein, yağ ve karbonhidrat metabolizmasında ve kırmızı kan hücrelerinin ve nörotransmiterlerin oluşturulmasında önemli bir rol oynar.

Ekim ayı sebze ve meyveleri bunlar. Planım 12 ayı tamamlayana kadar her ay için bu listeyi yapmak ve güzel bir arşiv oluşturmak. Tabii arada da tariflere devam 🙂 Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Kaynak:
https://www.waldeneffect.org/blog/What_makes_pears_gritty__63__/

Bu yazıyı paylaşmak için:

Buna benzer yazılardan ilk siz haberdar olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir